Marţi, 27 Octombrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

Ziarul Libertatea din 26 octombrie 1990 pag. 1-a ► Click pe imagine pentru mărire! 

Ziarul Libertatea din 26 octombrie 1990 pag. a 2-a ► Click pe imagine pentru mărire! 

Luni, 26 Octombrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

Premii ale Academiei Române 

Azi, vineri, 28 octombrie 1990, la orele 10,30 Sala Prezidiului Academiei Române a găzduit festivitatea decernării unor premii acordate de Secţia de ştiinţă, filozofie, psihologie şi pedagogie pentru lucrări din acest domeniu apărute in anii 1988 şi 1987. Au participat membri ai celui mai înalt for al ştiinţei şi culturii din ţara noastră Academia Română cadre didactice universitare; cercetători, scriitori; alţi oameni de ştiinţă şi cultură.

Duminică, 25 Octombrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

K.O. 

Fotbaliştii români, cînd jucau pe lei, erau mai motivaţi. Acum, parcă nu-i interesează nici dolarii!

EVRIKA 

Dl. Nica Leon, partizan al tuturor ideilor de stradă, a descoperit ieri Basarabia. Aceeaşi revelaţie a avut-o şi omul născut în mînă cu "ciocofonul", Săftulescu nu mai ştim cum.

Sâmbătă, 24 Octombrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

K.O.

Întrucît a venit frigul, e firesc că termoficarea a început să funcţioneze în mare parte din oraş. Este însă cazul să reamintim Gospodăriei comunale că Floreasca, unde caloriferele au rămas reci, nu beneficiază de un microclimat subtropical, ca să nu mai vorbim că o bună parte din cartier nu primeşte, de luni de zile. nici apă caldă menajeră.

Joi, 22 Octombrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

EVRIKA

Prin venirea domnului Cerveni la domnul Câmpeanu, P.N.L. are acum două aripi pe aceeaşi parte - cea dreaptă.

O.K.

Părinţii, fraţii, iubitele şi prietenii soldaţilor americani şi francezi trimişi în Golf să-l cuminţească pe Saddam Hussein s-au dedat la demonstraţii, cerînd întoarcerea trupelor acasă. Or fi avînd şi ei CADA lor?

Marţi, 20 Octombrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

Ziarul Libertatea din 20 octombrie 1990 pag. 1-a ►

Luni, 19 Octombrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

EVRIKA

"Cît cheltuiţi pentru aprovizionare?" - întreabă cu aplomb reporterul TV. "2000 lei" răspunde cetăţeanul "Şi cît cîştigaţi?" - revine reporterul cu schepsis. "1980 lei" - răspunde la fel de calm cetăţeanul cînd astfel intrarea fermă în bătătura economiei de... piaţă!

Duminică, 18 Octombrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

AZI 

Încă un "ultimatum" reuşit - cel adresat Guvernului de către brutari. Bucureştenii, care ieri îşi umpluseră     înspăimîntaţi sacoşele cu pîine, în aşteptarea grevei celor din industria panificaţiei, au aflat azi dimineaţă că pot face pesmet din franzelele cumpărate in neştire: greva a fost amînată. Uite aşa mai facem rezerve pentru viitoarea economie de piaţă!

Sâmbătă, 17 Octombrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

MÎINE 

În parlament, vom avea parte, probabil, de un prim "seism" politic: se aşteaptă ca discursul primului ministru să conţină accente fulminante, iar surprizele se pare că nu vor lipsi...

EVRIKA

PROFEŢIE. "Vom putea înţelege mecanismul economiei de piaţă abia după primele 500 de falimente" - spunea un subtil observator si fenomenului. Să aibă, oare dreptate?

Joi, 15 Octombrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

DE SÂMBĂTĂ PÎNĂ LUNI

Marţi, 13 Octombrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

SĂMÎNŢA ECONOMIEI DE TÎRG

Luni, 12 Octombrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu utrei decenii, în 1990

IERI

Continuăm campania de... botezuri de la "Actualităţi". După domnul ministru Stoica, a venit şi rîndul domnului Voloşeniuc - pe care Florin Mitu crede că-l cheamă Voloşenciuc. Încă un miel!    

O.K. 

Salutăm cu legitim interes reuşita cotidianul "Dreptatea" în probleme de difuzare. Tragem această concluzie din faptul că pe frontispiciul ziarului nu mai apare şi îndemnul de răspândire rezumîndu-se la citire.

ADEVĂRUL ZILEI.     

"Oricine ar fi fost la putere astăzi, ar fi avut aceleaşi greutăţi" - RADU CÂMPEANU.

Duminică, 11 Octombrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

ÎNTÎLNIRE LA PALATUL COTROCENI

Ieri după-amiază, preşedintele Ion Iliescu s-a întîlnit, la Palatul Cotroceni, cu conducătorii principatelor partide politice şi liderii grupurilor parlamentare. Cu această ocazie, preşedintele a prezentat activitatea delegaţiei care a reprezentat România la Conferinţa mondială asupra situaţiei copilului şi la cea de-a 45-a sesiune a Adunării Generale a ONU, ce au avut loc la New York.

Sâmbătă, 10 Octombrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

OBLIO 

Demisie în grup la cea mai cucuiată gazetă de partid: "Oblio". În semn de protest faţă de măsurile dictatoriale şi autocratice ale conducerii Partidului Naţional Democrat, patru redactori şi-au dat demisia în grup, urmînd să fondeze o nouă revistă în cadrul grupului "Phoenix". Ce ţi-e şi cu patronatul ăsta, fie el partinic sau nu!

OK

Deputaţii şi senatorii UDMR-işti profită de orice prilej pentru a trage chiulul de la lucrările parlamentului, motivînd acest lucru printr-o profitabilă formă de protest faţă de unele formulări sau puncte da vedere.

Vineri, 9 Octombrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

EVRIKA! 

losif Sava: Simfonia are patru părţi: partea întiia, partea a doua, partea a treia şi... partea a patra. Dar atenţie, cuvintele trebuie pronunţate astfel încît să nu se înţeleagă nimic. Ei da, ar fi păcat altfel!

K.O. 

REGULA DE TREI SIMPLA. Pe timpul lui Ceauşescu era apă, cînd de "ape" se ocupa lliescu; pe timpul lui lliescu nu este apă. De "ape" oare cine se mai ocupă...? 

Joi, 8 Octombrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

EVRIKA! 

SCIZIUNE... COMERCIALĂ? Moda politică începe să facă emuli în comerţ: am receptat deja formula: Complexul comercial Unirea - Aripa Tînără!

K.O. 

Oare foştii membri ai CPEx vor face parte din Asociaţia Foştilor Deţinuţi Politici?

Marţi, 6 Octombrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

HAMLET SUFERĂ

Teatrul e în derivă. Corăbiile sale rătăcesc, în pustia libertăţii de exprimare, în care monopolul eufemismului cu substrat politic s-a dizolvat. Ştefan lordache îl părăseşte pe Shakespeare şi îl joacă pe Dan V. Dumitriu, Hamlet suferă în tăcere. Spectatorul nostru, stăpînul nostru vrea să rîdă. Hamlet prosternat în faţa lungilor picioare dezgolite ale unei superbe dansatoare neprofesioniste umple sălile Majesticulului. Teatrul moare, dar nu se predă. 

Luni, 5 Octombrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

PREŞEDINTELE ION ILIESCU LA BUCUREŞTI

Preşedintele României, domnul Ion lliescu a sosit azi la Bucureşti, venind de la New York, unde a luat parte la lucrările celei de-a 45 a sesiuni a Adunării Generale a O.N.U. şi Ia reuniunea mondială la nivel înalt pentru copii - UNICEF.
După cum se ştie, în timpul şederii la New York, preşedintele României a avut numeroase întîlniri şi convorbiri cu lideri politici din diverse ţări, cu înalte oficialităţi ale Organizaţiei mondiale, oameni de afaceri. 

Duminică, 4 Octombrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

IERI

În dialogul cu dl. Emanuel Valeriu, pînă şi unii oameni ai legii par a jindui după vremurile de odinioară: "De ce presa n-ar putea fi îngrădită?". Chiar aşa?!?

K. O.

O veste "îmbucurătoare": Sfecla de zahăr a fost strînsă de pe 8 la sută din suprafaţa cultivată. Scăpăm de diabet!

 

Sâmbătă, 3 Octombrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

IERI

La TV, "Lazăr da la Rusca" îl demască pe "Incognito". Atît de încrîncenat, de tăios, de parcă se afla în fruntea detaşamentelor "Minerilor din Maramureş", în marş victorios spre cele mai înalte piscuri. N-am înţeles dacă poetul, ce a declarat răspicat că e partizanul intentării unor procesa politice, doreşte să participe la ele ca om de litere. Doamne, ce cronică ritmată ar putea ieşi: ceva în genul "Nicu de la Scorniceşti".

Vineri, 2 Octombrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

IERI

Zvonurile privind scumpirea benzinei şi raţionalizarea ei au fost întemeiate. Numai că preţurile s-au ridicat pentru consumatorii de stat iar cartelarea s-a introdus în... Bulgaria. Deci, cozile de la PECO care au prevestit aceste măsuri dovedesc perspicacitatea ieşită din comun a automobiliştilor români.

Joi, 1 Octombrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

AZI

Am trimis o delegaţie pentru a pleda în favoarea intrării României în Europa. După-amiază, la ora 18, la Ateneu, Juan Antonio Samaranch, preşedintele Comitetului Olimpic Internaţional, ne va da atestatul prezenţei noastre, de peste trei sferturi de veac, în olimpismul mondial.

Marţi, 29 Septembrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

"CUM MI-AM SCRIS MEMORIILE ÎN ÎNCHISOARE"... (II)

În exclusivitate cu dl. Mocsony-Stârcea, baron de Foen

• Ca în "Misterele Parisului" • Un deţinut declară grevă • Sicrie în burta bombardierelor americane

Luni, 28 Septembrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

O.K. 

Dacă astă-vară pe litoral, printre turiştii străini, arabii şi turcii erau majoritari sînt şanse ca în seria a doua, în extrasezon, să avem oaspeţi dragi tot din zona Golfului: soldaţii americani! Un examen, insă, pentru miss-urile noastre; soldaţii s-ar putea să fie însoţiţi şi de familii. Cîte oare le vor sparge vînturile, valurile?

AZI

Ştiaţi că unii oameni se trag din cîrtiţe? Dacă nu, aflaţi că stimata noastră colegă, Marilena Rotaru de la "R.L.", îşi revendipă această obîrşie!

Duminică, 27 Septembrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

Noi şi mapamondul

DOMNUL ION ILIESCU "DESCOPERĂ" AMERICA...

În această după-amiază, delegaţia română participantă la lucrările celei de-a 45-a Sesiuni a Adunării Generale a Organizaţiei Naţiunilor Unite şi la Conferinţa la nivel înalt a Fondului Naţiunilor Unite pentru Copii (UNICEF), părăseşte Bucureştiul îndreptîndu-se spre New York. Delegaţia este condusă de către preşedintele României, Ion Iliescu. Ministrul de externe Adrian Năstase se află deja acolo.

Sâmbătă, 26 Septembrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

ÎNTÎLNIRE ION ILESCU-ALAN GREEN Jr.

Mai dezinformează şi presa americană

Sloganul Mc Donald e dorit la Bucureşti!

"Doresc să vă felicit şi vă mulţumesc pentru intervenţia promptă şi eficace la Departamentul de Stat, atunci cînd au apărut dezinformările din presă referitoare la pretinsa nerespectare de către România a măsurilor adoptate de Consiliul de Securitate în legătură cu criza din Golf" - ION ILIESCU.

Vineri, 25 Septembrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

S.O.S.

Pierdut perucă roşcată, în disputa de idei de sîmbătă, de la Troiţă. Găsitorului recompensă o porta-voce Philips, nou-nouţă! Adresaţi-vă sub indicativul "Măgura Vulturului".

O.K. 

Pentru GUINESS BOOK: Se pare că dispunem la această oră de un număr record de departamente de Stat... degeaba!

Joi, 24 Septembrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

DE SÎMBĂTĂ PÎNĂ LUNI

Marţi, 22 Septembrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

​​Ziarul Libertatea din 22 septembrie 1990 pag. 1-a ►

Ziarul Libertatea din 22 septembrie 1990 pag. 1-bis ►

Luni, 21 Septembrie, 2020 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu trei decenii, în 1990

Preşedintele lliescu este bolnav?

Din surse neoficiale aflăm că absenta domnului preşedinte Iliescu de la reuniunile de lucru programate să aibă loc ieri la Palatul Cotroceni - între care şi o întîlnire cu reprezentanţi ai sindicatelor ziariştilor profesionişti - se datorează unei afecţiuni datorate stării de oboseală acumulate în ultima vreme. Cercuri apropiate preşedinţiei s-au abţinut să formuleze amănunte.

S.O.S. 

Pierdut pistol din dotare. Găsitorului bună recompensă! Contactaţi-mă sub indicativul Persoană Navală.

Subscribe to Remember 1990